Windows 10 kullanıcıları zaman zaman güncellemelerden veya uygulamalardan kaynaklı olarak sistemlerinde görülen problemlerle karşılaşabiliyorlar. Her güncelleştirmenin ve yeni yüklenen uygulamanın sistem dosyalarına zarar verme olasılığı bulunmaktadır. İşte tam da bu noktada Windows, kullanıcıların rahatlıkla kullanabileceği bir araç olan sistem geri yükleme aracını kullanıma sunuyor. Bu araç kişisel dosyalarınızı etkilemeden, yapılan güncelleştirme ve uygulamaları kaldırarak yaşadığınız problemi çözmenizi sağlıyor.

Bu yazıda Windows 10 işletim sisteminde sistem geri yüklemenin nasıl açıldığı ve sistem geri yükleme noktasının nasıl oluşturulduğu konularında tüm bilgileri bulabileceksiniz.

Windows 10 Sistem Geri Yükleme Noktası Oluşturma

  1. Klavyenizde Windows simgesini bulun ve buna bir kez basın.
  2. Arama bölümüne Denetim masası yazın ve çıkan sonuca tıklayın.
  3. Denetim masasında bulunan sistem seçeneği ile birlikte gelişmiş sistem ayarlarına girin.
  4. Açılan pencereden sistem koruması menüsü ile sistem geri yükleme noktası oluşturma ekranına ulaşabilirsiniz.
  5. Bu ekrandan oluştur diyerek sistem geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz. Özellikle güncelleştirme ve uygulama yükleme öncesinde sistem geri yükleme noktası oluşturmanız yaşanabilecek problemlerin çözümü için fayda sağlayacaktır.

 

Kısa bir süre sonra sistem geri yükleme noktanız oluşturulmuş olacak. İstediğiniz zaman sisteminizin bu haline geri dönebileceksiniz.

Sistem Geri Yükleme

Sistem geri yüklemek için ilk olarak sistem koruması ekranına girin.(Bir üst başlıkta bulunan 3.adım ile ulaştığınız ekrandır.)

  1. Bu ekrandan sistem geri yükleme seçeneğine tıklayarak aracı çalıştırabilirsiniz.
  2. İleri dedikten sonra sistem geri yükleme noktalarınız listelenecek.
  3. Bu noktalardan birini seçip, ileri diyerek sistem geri yüklemeyi başlatabilirsiniz.

Geri yükleme işlemi bittiğinde sisteminiz oluşturduğunuz geri yükleme noktasında ki haline geri dönecektir.  Bu işlem herhangi bir kişisel dosyaya zarar vermemektedir.

Yazılarımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here