Bilgisayarınıza yüklediğiniz programların bazıları bilgisayar açılışına çalışmaya başlayarak bilgisayar açılış hızınızı ve bilgisayarınızın performansını düşürebilir. Bu yazıda anlatacağım adımları uygulayarak bilgisayarınızın başlangıcında çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz. Aktif olarak kullanmadığınız tüm uygulamaları kapatarak bilgisayarınızın açılış hızını arttırabilirsiniz.

Bilgisayarınızın açılışında çalışan bazı sistem uygulamalarının kapatılması bilgisayarınızı açarken hata almanıza neden olabilir. Bu yüzden sadece bildiğiniz uygulamaları kapatmanızı öneririm.

Başlangıçta Açılan Programları Kapatma

Windows10 işletim sisteminde bilgisayarınızın açılışında çalışan uygulamalara görev yöneticisini kullanarak ulaşabiliyorsunuz.

  1. Ctrl+ Alt+ Del kombinasyonu ile görev yöneticisini açın.
  2. Görev yöneticisini açtıktan sonra menüyü göremiyorsanız diğer ayrıntılar diyerek menüye ulaşabilirsiniz.
  3. Menüden başlangıç bölümüne girerek bilgisayarınızın açılışında çalışan uygulamaları görebilirsiniz.
  4. Sürekli kullanmadığınız uygulamalara fare ile sağ tıklayarak devre dışı bırak demeniz bir sonraki bilgisayar açılışında bu uygulamanın açılmasını sağlayacaktır.

Özellikle uygulamaların başlangıç etkisi yüksek ise açılışta kapatmanızı öneririm. Bu işlemin ardından bilgisayar açılış süreniz kısalacaktır.

Yazılarımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here