SSL(Secure Socket Layer) Sertifikasının sıralama için önemli bir kriter olduğunun duyurulmasından sonra her internet sitesi için gereklilik olmuştur. 2019 yılı itibariyle tüm sitelerin bir SSL Sertifikasına sahip olması ve https:// protokolünü kullanması seo için büyük önem taşımaktadır. SSL Sertifikasına sahip siteler http:// protokolü yerine https:// protokolünü kullanırlar ve tarayıcılarda güvenli olarak tanımlanırlar.

SSL Sertifikalarının özelliklerine ve kullanım amaçlarına göre birden fazla çeşidi bulunmakta. Fakat bu yazıda WordPress için Let’s Encrypt, Blogger için de kendi SSL hizmeti hakkında bilgi bulabileceksiniz.

https blogger

Let’s Encypt Ücretsiz SSL Nedir?

Let’s Encrypt, Internet Security Research Group tarafından ücretsiz olarak sunulmuş bir SSL Sertifika hizmetidir. Let’s Encrypt sayesinde ücretsiz bir SSL Sertifikasına sahip olabilirsiniz. Böylece kullanıcılar bloglarında bulunacak “güvenli” ibaresi için para ödememiş olacaklar. Hemde önemli bir seo kriterini de başarılı olarak uygulamış olacaklar. Let’s Encrypt ile alınan SSL sertifikası 3 aylık süre ile tanımlanır. Ve sınırsız sayıda yenilenebilir.

Let’s Encrypt kurulumu için hosting firmanızla iletişime geçebilirsiniz. Yaşamdan Teknolojiler Teknoloji Blogum için Turhost firmasından hizmet almaktayım. Ve destek biriminden bu isteğimi ilettiğimde 30 dakika içerisinde blogumda SSL sertifikasını aktif edebildim. Turhost destek ekibi kurduğu Let’s Encrypt sertifikasının 3 ayda bir kendiliğinden yenileneceğini bana bildirdi. Eğer kendiliğinden yenilenmeseydi her 3 ayda bir unutmadan yenileme yapmanız gerekecekti.

Eğer sizin hosting firmanız bu konuda size yardımcı olmazsa CPanel üzerinden Let’s Encrypt seçeneği olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer böyle bir seçenek varsa rahatlıkla kurulumu yapabilirsiniz.

Let’s Encrypt özellikle online ödeme yapılan e ticaret sitelerine önerilmez. SSL Sertifikalarını eğer ki kişisel bir blogunuz yoksa daha detaylı araştırmanızı öneririm.

Blogger SSL Aktif Etme

Bloggerda .blogspot.com uzantıları için https:// protokolü hazır olarak gelmektedir. Özel domain kullanan bloggerlar için de ilk olarak Ayarlar- Temel yoluyla HTTPS bölümüne ulaşın. HTTPS Yönlendirmesi ayarını EVET olarak değiştirip ayarları kaydedin. İlk kez bu ayarı değiştiriyorsanız, 15-20 dakika boyunca blogunuza ulaşılamayabilir. Bir süre sonra blogunuza girdiğinizde Güvenli ibaresi görünecektir.

Ücretsiz SSL Alma 2019 yazısı hakkında merak ettiğiniz/ sormak istediğiniz her türlü soru için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Yazılarımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

3 YORUMLAR

Comments are closed.