Akıllı telefonlar gün geçtikçe hayatımızda daha fazla yer almaya devam ediyor. Ülkemizde en çok satılan telefon markalarından ikisi Samsung ve Huawei işletim sistemi olarak Android işletim sistemine sahip oldukları için bu yazımızda  telefonunuzda mutlaka bulunması gereken 5 Android uygulamasından bahsedeceğiz. Bu yazıda yer alan tüm uygulamalara hem yazı içinde ki linklerden hem de Google Play üzerinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz. Akıllı telefonlar için olmazsa olmaz 5 uygulamaya geçelim.

1) Google Haritalar – Yandex Navigasyon

Navigasyon uygulamaları hem aracınızla seyahat ederken hem de toplu taşıma araçlarını kullanırken hayatınızı kolaylaştıracak uygulamalardır. Şehirler arası yolculuklarda yön bulmamızı ve yol durumunu anlık olarak görmemizi sağlayan bu uygulamalar son zamanlarda şehir içinde bir adrese ulaşmak için de yürüyüş yollarını tanımalarıyla karşımıza çıkıyorlar. Kullanımı oldukça basit olan bu uygulamalar çevrim dışı (internetsiz) olarak kullanılabildikleri için her an faydalanabileceğiniz uygulamalardır. Akıllı telefon aldığınızda kendiliğinden Google Haritalar kurulu olacak gelecektir. Yandex Navigasyonu da Google Play’den ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

İki uygulamanında birbirlerinden üstün oldukları yerler olmasına rağmen benim tercihim her zaman Google Haritalar olmuştur. Ülkemizde Yandex Navigasyon uygulamasının da oldukça sıkı kullanıcılarının olduğunu söyleyebilirim.

Google Play Yandex Navigasyon Uygulaması

Google Play Haritalar Uygulaması

2) Shazam

Çevrenizde çalan bir şarkının adını merak ettiğiniz oldu mu? Shazam uygulaması ile bu merakınız son buluyor. Uygulamaya çalan şarkıyı 5 saniye dinlettin ve uygulama size çalan şarkının hangi şarkı olduğunu söylesin. Bu uygulamayı ücretsiz olarak Google Play’den indirebilirsiniz.

Google Play Shazam Uygulaması

3) Clean Master

Clean Master uygulaması 1 milyardan fazla kullanıcı tarafından indirilmiş bir uygulamadır. İlerleyen günlerde Android uygulamaları içerisinde detaylı anlatımını da bulabileceksiniz. Clean Master uygulaması, akıllı telefonunuzda bulunan gereksiz dosyaları silebileceğiniz, telefonunuzu hızlandırabileceğiniz ve en önemlisi antivirüs desteği ile telefonunuzu tarayabildiğiniz mükemmel bir uygulamadır.

Google Play Clean Master Uygulaması

4) Mobil Bankacılık Uygulamaları – Enpara

Mobil bankacılık uygulamaları hangi bankayı kullandığınıza göre değişebilen uygulamalardır. En sık gördüğüm uygulama ise Enpara uygulamasıdır. Uygulama sayesinde neredeyse tüm bankacılık işlemlerinizi, akıllı telefonunuzdan kolayca halledebilirsiniz. Çoğu bankanın uygulama kullanan müşterileri için belirli avantajları bulunuyor.

Google Play Enpara Uygulaması

5) e Devlet Kapısı

Telefonunuzda mutlaka bulundurmanız gereken bir uygulamadır. Google Play’de ücretsiz en popüler uygulama olması da bunu doğrular niteliktedir. PTT’den alacağınız bir şifre ile devlet kurumlarında yapabildiğiniz neredeyse tüm işlemleri uygulamadan yapabilirsiniz. Ayrıca uygulama üzerinden aldığınız belgelerin resmi olarak geçerliliği de bulunmaktadır.

Google Play e-Devlet Kapısı Uygulaması

Yazıda bulunan uygulamalar hakkında sorunuz olursa bana yorumlar bölümünden veya iletişim sayfasından ulaşabilirsiniz. Bu listede size göre yer alması gereken uygulamaları da yorumlar kısmında belirtirseniz ilerleyen zamanlarda yeni bir yazıda o uygulamaları da görebilirsiniz. 

Yazılarımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here