Kış aylarında fotoğraf çekmek birçok zorluğu da beraberinde getirmektedir. Bu yazıda hem makinenizi ve diğer ekipmanlarınızı hem de kendinizi korumak için nelere dikkat edebilirsiniz bunlardan bahsedeceğim.

  • Fotoğraf makineniz için uygun, su geçirmeyecek bir çanta almalısınız. En genel haliyle 3 tip fotoğraf makinesi çantası bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında yağış esnasında standart çantalar su geçirecektir. Yedek ekipmanlarınızı korumak, çanta seçimi ile çok kolay yapılabilecek bir şeydir.

Tavsiye Yazı: Fotoğraf Makinesi Çantaları

  • Çoğu kamera ufak yağışlarda kendini koruyabilecek malzemeye sahiptir. Ama uzun süre kar yağışı altında çekim yapacaksanız mutlaka bir koruyucu kılıf edinmelisiniz. Çoğu e-ticaret sitesinde 50 Tl- 500 TL aralığında koruyucular mevcut. Burada seçim yapmak bütçenize bağlıdır.
  • Yedek bataryalarınızı sıcak tutun. Neredeyse tüm bataryalar soğuk ortamlarda tam performansta ve yüksek verimlilikte çalışmazlar. Bunun için yedek bataryalarınızı çantanızda en sıcak kalacak yerde muhafaza etmelisiniz.

  • Otomatik modda çekim yapmayın. Bugüne kadar kullandığım tüm makinelerde gördüğüm sıcak renklerde makinelerin otomatik mod performanslarının daha iyi olduğudur. Kış aylarında özellikle soğuk renklerde makine doğru ayarları yapmakta zorlanacaktır.

  • Eğer farklı fotoğraflar çekmeyi seviyorsanız, kıyafetlerinizin de su geçirmez özellikte olması gerekiyor. Zaman zaman yatarak, diz üstü çözerek farklı kompozisyonlar oluşturmak isteyebilirsiniz. Ve kar suyu özellikle uzun süreli çekimlerde sizin için sıkıntı oluşturacaktır.

  • Karbon fiber malzemeden üretilen tripodları tercih edin. Eğer tripodla çekim yapacaksanız malzemenin karbon fiber olmasına dikkat edin. Karbon fiber malzemeden üretilen ürünler hafif olmaları ve yüksek dayanıklılıkları ile bilinir.

Tavsiye Yazı: Tripod Nasıl Seçilir? Tripod Kullanımı

  • Uzun saatler çekim yapmak yerine, kısa kısa çekimler yapın. Örneğin 3-4 saat boyunca çekim yapmak yerine 1 er saatlik parçalar halinde çekim yapmak daha sağlıklı olacaktır. Hem vücut ısınızı hem de makine performansınızı dengede tutmanız daha faydalı olacaktır.
Yazılarımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here