Seo eklentileri, WordPress kullanan tüm webmasterlar için olmazsa olmaz eklentilerdir. Bu yazıda 1 milyondan fazla indirilmiş ve 5 yıldız üzerinden 4.5 yıldız almayı başarmış All in One Seo eklentisini kullananlar için eklentide bulunan tüm ayarların nasıl olması gerektiğini anlatacağım. Eklentinin geliştiricisi Michael Torbert.  Eklentinin ilk kurulduğu haliyle kullanılmasını önermiyorum. Sitenizin seo performansı ile ilgili birkaç değişiklik yapmanız bana göre şart.

GENEL AYARLAR

Bu ayarlarda eklentinin kendi ayarlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

Ana Sayfa Ayarları

En önemli ayarlardan birisidir. Ana Sayfa başlığınızı buradan değiştirebilir / orjinal başlığa eklemeler yapabilirsiniz. Ana Sayfa açıklaması  seo için en gerekli bölümdür. Google arama motorunda anahtar kelimenin sıralama kriterlerinden çıkarılmasından sonra description/ açıklama bölümleri daha büyük önem kazanmıştır. Mümkünse anahtar kelimenizi içeren kolay okunabilir ve siteniz ile alakalı birkaç cümle yazmanız seo performansınızı arttıracaktır. Anahtar kelime bölümü sürekli tartışılan bir bölüm. Bana sorarsanız anahtar kelime kullanın. Google arama motoru için sıralama kriteri olmasa da Yandex/ Bing / Yahoo gibi arama motorları hala anahtar kelimeleri kullanmakta. Sizde anahtar kelime bölümü yoksa eklenti ayarlarının en aşağısında Anahtar kelimeler ETKİN olarak ayarlamanız gerekli.

Başlık Ayarları

Bu bölümden sitenizin başlık formatını değiştirmeniz mümkün. Eklentinin kendi ayarlarını kullanabilirsiniz. Site başlığı ve slogan arasında kullanılan | sembolünü istediğiniz farklı bir sembol yapabilirsiniz.

Özel Yazı Türü Ayarları

Benim blogumda sadece yazılar ve sayfalar için seo ayarları aktif. Size de bu şekilde ayarlamanızı öneririm.

Görünüm Ayarları, Web Yöneticisi Doğrulama/ Google Ayarları  

Bu bölümleri doldurabilirsiniz fakat doldurmadığınız için hiçbir negatif etkiyle karşılaşmazsınız. Ben bu kısıma bilgilerimi yazmıyorum. Seçim sizin.

No İndex Ayarları

No İndex AyarlarıSeo için en önemli bölümdür. Indexlenmesini istediğiniz seçenekleri işaretlerseniz, google botları bu linkleri indexlemeyecektir. Kategori ve Etiketlerin indexlenip indexlenmeyeceği siteden siteye göre değişebilir bir ayar. Ama Tarih Arşivleri/ Yazar Arşivleri/ Arama Sayfası/ 404 Sayfası/ Numaralandırılmış Sayfa ve Yazıların indexlenmemesi gerekli. Aksi halde yinelenen içerik sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Gelişmiş Ayarlar

Bu bölümde değişiklik yapmanız gereken tek ayar Ekleri Yazı Ebeveynine Yönlendir seçeneğini seçmek olacaktır. Aksi halde yazı içerisinde kullandığınız resimler ayrı ayrı sayfa olarak indexlenecek ve seo performansınız düşecektir.

PERFORMANS

Bu bölümde değişiklik yapmanızı önermem. Eklentinin kendi ayarları ile herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz.

ÖZELLİK YÖNETİCİSİ

All in One Seo eklentisinin en büyük avantajı bu bölümdür. Site haritanız yoksa aktif ederek hızlı bir şekilde site haritası oluşturabilirsiniz. Yine aynı şekilde robots.txt  dosyanız yoksa bu özelliği aktif edebilirsiniz. Bu bölümde en önemli özellik Kötü bot engelleyicidir. Aktif ettikten sonra eklenti menüsüne yeni bir sekme gelecek.

Kötü Bot Engelleyici

Tüm seçenekleri işaretleyin. Günümüzde anti seo çalışmalarının temeli spam bot saldırısıdır. Eklentinin kendi ayarları bilinen kötü botları engeller. Aynı zamanda sizde Referrer Engelleme Listesine sitenize spam hit yollayan ve sitede kalma süresi ve hemen çıkma oranınızı düşüren botları engelleyebilirsiniz.

Bana göre ücretsiz haliyle en iyi seo eklentisi All in One Seo eklentisidir. Eğer eklentide takıldığınız bir ayar olursa bana iletişim sayfasından yada yorumlardan ulaşabilirsiniz.

Yazılarımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

2 YORUMLAR

 1. Hay eline ağzına sağlık baya işime yaradı paylaşımın teşekkür ederim.
  Fakat üstad benim bir sorunum var.
  Mesela ana sayfadayken sitenin titlesi görünüyor ama yazılara girince yazının sağdece titlesi görünüyor titlenin devamın da ana sayfanın titlesi görünmüyor. Bilmem anlatabildimmi.
  Mesela ana sayfa titlesi şöyle: yasamdan teknolojiler
  Telefon un özellikleri yazısının içine girince title şöyle oluyor: telefonun özellikleri |

  Normalde şöyle olması lazım değilmi: telefonun özellikleri | yaşamdan teknolojiler

  • Merhaba,
   Yazıların title’ında ana sayfa title görünmesini istiyorsanız All in one seo içerisinde Yazı Başlık Biçimini kontrol edin, %post_title% | %blog_title% bu şekilde olursa istediğiniz gibi görünecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here