RSS Beslemeleri ile takipçilerimizi yeni içeriklerimizden haberdar edebiliyoruz. Ve bu açıdan bakıldığında RSS beslemeleri gerçekten büyük önem taşımakta. Fakat bunu kötüye kullanan art niyetli insanlara karşı bu beslemeleri kapatmak isteyebiliyoruz. Çeşitli botlarla rss beslemelerinden içerik çalınması son aylarda daha fazla görülmeye başlandı. Siz yazınızı yayınladığınız an art niyetli kişilerin de sitelerinde o yazı yayına girebiliyor. Ve eğer index hızı sizden iyiyse siz kendi yazdığınız yazınızla çalıntı içerik muamelesi görüyorsunuz.

Bu durumun önüne geçmek adına ilk yapacağınız şey RSS beslemelerini kapatmak olabilir. Eğer çok büyük takipçisi olmayan ve kendi halinde yazı yazan bir blogsanız bana göre RSS beslemelerini zaten kapatmanız yararınıza olacaktır.

WordPress RSS Kapatma

rss kapatma

WordPress standart ayarlarında RSS kapatma ile ilgili bir ayar bulunmuyor. Farklı yollarla tabii bu sorunu da çözebiliyoruz. En basit yol ise bir eklenti ile bunu yapmak. RSS beslemelerini kapatmak için bize yardımcı olacak eklenti: Disable feeds. Eklenti sayfasında Yeni Ekle dedikten sonra arama bölümüne disable feeds yazdığınızda eklenti karşınıza çıkacak. Şuan için 30.000+ kurulum ve 5 yıldız üzerinden 4.5 yıldız almayı başarabilmiş bir eklentidir. Eklentiyi kurup etkinleştir demeniz yeterli. Eklenti ayarlarına Ayarlar> Okuma diyerek ulaşabilirsiniz. İlk seçenek seçiliyken feeds’e ulaşmak isteyen kullanıcılar ana sayfanıza yönlenecekler. Böylece RSS ile içeriklerinizin çalınmasının önüne geçebileceksiniz.

WordPress hakkında merak ettiğiniz, sormak istediğiniz her türlü soru için yorumları ve iletişim sayfasını kullanabilirsiniz. 

Yazılarımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here