Stok fotoğrafçılığı, Türkiye’de çok fazla bilinmemesine rağmen aslında çok fazla merak edilen bir konu. Bu yazıda kendi stok fotoğrafçılığı deneyimlerimi ve stok fotoğrafçılığı para kazanma amacıyla yapılır mı? yapılmaz mı? bu sorunun cevabına bakacağız.

Stok Fotoğrafçılığı Nedir? Çekmiş olduğunuz fotoğrafları aracı sitelere yükleyip satışa sunduğunuz ve ihtiyacı olan kişilerin de bunları satın alabildiği bir sistemdir.

Hem görsel hem de yazılı içeriklerin dijital ortamda bir telif hakkı bulunuyor. Kişisel olarak bu ihlaller çok fazla problem olmasa da özellikle ticari bir faaliyet yürüten kişi ve kurumlar için bu konu daha çok önem kazanıyor. Telifli olan bir içeriği izinsiz olarak paylaşmak suçtur ve zaman zaman ihlaller yüzünden büyük yaptırımlarla karşılaşanlar oluyor. Karşılıklı bir ihtiyaçtan stok fotoğrafçılığı da işte bu sorunu ortadan kaldırmaya yarıyor.

Telif hakkı sahibi çektiği fotoğrafları aracı sitelere yüklüyor ve küçük bir ücretle bu fotoğraflar satışa sunuluyor. Bu ücreti ödeyen herkes bu fotoğrafları kullanabilme hakkına sahip oluyor. Stok fotoğrafçılığı için önemli olan bir diğer neden de örneğin siz bir restoran açacaksınız ve menüde yemeklerin görsellerine yer vermek istiyorsunuz. 1-2 dolar karşılığında aracı sitelerden bu fotoğraflara sahip olabiliyorken eğer bu sistem olmasaydı bir fotoğrafçı ile anlaşılacak, stüdyo ortamında çekimler yapılacak ve maliyet artacaktı.

Stok Fotoğrafçılığı Para Kazandırır Mı?

İlk olarak çok fazla para kazanma hayaliyle bu işe başlamayın. Tabii bu işten çok fazla para kazanan fotoğrafçılar mevcut. Fakat benim çevremde bu işi yapıp 1 sene boyunca hiç fotoğrafı satılmayan da çok fotoğrafçı var.

Stok Fotoğrafçısı Olabilir Miyim?

İlk olarak bir site seçip üye olmanız gerekiyor. Her sitenin kendine özel ve genel şartları bulunuyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız sizi üye yapıyorlar ve fotoğraf yüklemeye başlayabiliyorsunuz. Fotoğraflarında belirli bir kalitenin üzerinde olması ve çok fazla işlenmemiş olması gerekiyor.

Çektiğiniz fotoğrafları siteye upload ettikten sonra onay sürecine giriyor. Onaylanırsa satışa hazır olmuş oluyor ve satılmasını beklemeye başlıyorsunuz.

Stok Fotoğrafçısı Olmak İsteyenlere Önerilerim

  • İyi bir fotoğraf makineniz olması gerekiyor. Başlangıç seviyesi makinelerle çok fazla bu işte ilerleyemezsiniz. Eğer hala okumadıysanız Fotoğraf makinesi nasıl seçilir? yazıma göz atabilirsiniz.
  • Aceleci olmayın. Gördüğünüz her şeyi çekin ve yükleyin. Hangi fotoğrafınızın satılacağını hiçbir zaman bilemezsiniz. İlk aylardan bir iki tane fotoğrafınız satılırsa şanslısınızdır.
  • Farklı modlarda ve ışık koşullarında çalışmayı öğrenin. Müşterilerin fotoğrafınızı beğenip almaya değer bulması için standartların biraz dışına çıkmak işe yarayabilir. İşte tam da burada Lens Filtreleri yazımı okuyup filtrelerin etkilerine dair daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Yüklediğiniz fotoğrafı, kendiniz satın almayın. Yakınlarınızdan birinin de satın alması hesabınızın iptal olmasına kadar gider sorunlara neden olabilir. ( Çoğu stok sitesinde fotoğraf satıldıkça daha ön sıralarda ziyaretçilere gösterilir.)
  • Fotoğrafını çektiğiniz eşyaların telif hakkının sizde olması gerekiyor. Üzerinde marka adı veya logosu bulunan her türlü objeyi yükleyemezsiniz.
Yazılarımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here