Tripod nasıl seçilir ? ve Tripod seçerken nelere dikkat etmeliyiz ? Bugün bu soruların cevaplarına bakacağız. Bu yazıda aynı zamanda tripod önerisi ve tripod tavsiyesi de bulabileceksiniz. Bana göre Tripod kullanımı fotoğrafçılık için son derece önemlidir. Bu yüzden de bu konuya derinlemesine bakacağız.

Tripod Nedir?

Tripod diğer adıyla üç ayak, fotoğrafçılık için önemli ekipmanlardan birisidir. Genellikle üç ayaklı olup, fotoğraf çekimi esnasında fotoğraf makinemizin ve objektifimizin sabit durmasını sağlayan bir ekipmandır. Piyasada birçok çeşitte ve fiyatta tripod görmek mümkün. Bu nedenle tripod seçerken nelere dikkat edeceğimiz çok büyük önem taşıyor.

tripod

Tripod Nasıl Seçilir ?

Tripod nasıl seçilir? sorusunu cevaplamadan önce tripod alırken gördüğümüz farklılıklara değinmek istiyorum. Tripodlar fiyatlarına göre, uzunluklarına göre, malzemelerine göre ve taşıma kapasitelerine göre değişkenlik gösteriyorlar.

Tripodların hepsinin bir taşıma kapasitesi vardır. Ve makine ağırlığımızın bu kapasitenin üzerinde olmaması gereklidir. Örneğin 2 kg taşıma kapasiteli bir tripoda 4 kg lık bir makineyi takarsanız, hem tripoda hem de en önemlisi makineye zarar verebilirsiniz.

Tripodların uzunlukları denildiğinde hep yükseklikleri akla gelir. Ama yükseklikleri kadar önemli bir konu da alçaklıklarıdır. Yerde çekim yaparken ya da zemine yakın çekimlerde kullanacağınız tripodun ne kadar alçalabildiği çok önemli bir husustur.

Tripodların malzemeleri, fiyatlarını etkileyen en önemli değişkendir. Tripodlar genellikle düşük fiyatlarda alüminyum daha yüksek fiyatlarda karbon gibi malzemelerle karşımıza çıkarlar. Malzeme kalitesi arttıkça tripodunuzun fiyatı da artacaktır.

Tripodların birçok çeşidi var. Cep telefonları için kullanılan tripodlar, fotoğraf çekimi için kullanılan tripodlar ve video çekimlerinde kullanılan tripodlar gibi.. Kullanım amacınızı belirlediğinizde buna uygun bir tripod seçmelisiniz.

Tripodlarda seçim yaparken kullanım amacınızın belirlenmesi çok önemlidir. Sonuçta uzun fotoğraf gezilerinde ve yürüyüşlerde yanınızda taşıyacağınız ekstra bir ağırlık olacak. Stüdyo ve sabit mekan çekimlerinde zaten ağırlık çok da önemli olmayacaktır.

Tripod seçerken kullanım amacınızı ve uzunluğa karar verip sonrasında araştırmaya başlamanız daha doğru olacaktır.

Tripod Tavsiye

Tripod tavsiyesi vermeden önce ilk olarak fiyatlara bir bakalım.

Giriş seviyesi tripodlar ortalama olarak 40-50 TL gibi düşük fiyatlardan başlarken profesyonel tripodlar ortalama olarak 3 bin TL civarında olur. Tabii ki tripodlar çok fazla değişmeyen bir ekipman oldukları için çok fazla ucuza kaçmamanız yerinde olacaktır. Amatör olarak fotoğrafçılık yapıyorsanız, ufak bir araştırma ile 100-150 TL aralığında size yetecek bir tripod bulabilirsiniz. Tripodlarınız makine ve objektiflerinizi taşıyacağı için en ufak bir sorunda makineniz yere düşebilir ve büyük zararlar verebilir. Tripod seçerken mutlaka malzeme kalitesine ve taşıma kapasitesine bakın.

Tripodların Kullanımı

Tripodların kullanım amaçlarına bakacak olursak, enstantane değerini düşürdüğümüzde elde ki titremenin negatif etkisini yok etmekle başlayabiliriz. Peki enstantane değeri nedir? Neden bu değeri düşüreceğiz? diyorsanız BURADAN Pozlama Nedir? adlı yazıma gidebilirsiniz. İkinci olarak uzun süre video çekimi yapacağınızda ya da Time lapse çekim yapacağınızda da tripod kesinlikle almalısınız.

Fotoğrafçılığa dair herhangi bir sorunuz veya bu konuda da yazı yaz dediğiniz bir konu olursa bana iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Yazılarımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here