Son zamanlarda akıllı telefonların ve sosyal medya araçlarının daha fazla hayatımıza girmesi ile birlikte günlük yaşamımızda bazı önemli değişimler meydana geldi. Bu değişimlerden nasibini fotoğrafçılıkta aldı. Artık fotoğraf denildiğinde aklımıza çoğu zaman akıllı telefonlarımız geliyor.

İnternet üzerinde paylaşılan fotoğrafların büyük bölümünün akıllı telefonla çekildiğini söyleyebiliriz. Bunda hem fotoğraf çekmenin ve paylaşmanın kolaylığı hem de akıllı telefonların artan kamera kalitelerinin etkili olduğunu söyleyebiliriz.

mobil fotoğrafçılık

İnstagram ve Diğer Sosyal Medya Araçları

Mobil fotoğrafçılık denildiğinde akla ilk gelen uygulama şüphesiz İnstagram uygulamasıdır. Daha sonra ise Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya araçları aklımıza gelmektedir.

İnstagram takipçilerimizle çok kolay bir şekilde fotoğraf çekmemiz ve bunları paylaşmamıza yarayan bir mobil uygulamadır. Bir gün içerisinde artık milyonlarca fotoğraf bu uygulama aracılığıyla paylaşılıyor ve diğer sosyal medya araçlarına dağılıyor. En ucuz akıllı telefon bile kullanıcısına fotoğraf çekebilme ve paylaşabilme olanağı tanıyor.

Mobil Fotoğrafçılığın Artıları

Ekstra ağırlık. Hayatımızın her alanında yanımızda taşıdığımız akıllı telefonlar sayesinde fotoğraf çekebilirken yanımızda bir de fotoğraf makinesi taşımamıza gerek kalmıyor.

Paylaşım kolaylığı. Akıllı telefonlar sayesinde fotoğrafı çektiğimiz an bunu paylaşabiliyorken günümüzde hala birçok fotoğraf makinesinde paylaşım özelliği bulunmuyor.

Akıllı telefonların artık herkes tarafından kullanıldığını düşünürsek, fotoğraf çekmek için ek bir bütçe ayırmamıza gerek kalmıyor.

Akıllı telefonlar ile hiçbir eğitime gerek kalmadan kaliteli fotoğraflar çekebilirsiniz. Herhangi bir bilgiye gerek yok. Dokun ve çek.

Elbette ki burada yazılan artılar fotoğrafçılığı profesyonel olarak yapacak kişiler için değildir. Eğer fotoğrafçılığı profesyonel bir iş olarak yapacaksanız mobil fotoğrafçılık sizin ihtiyacınızı karşılamayacaktır.

Mobil Fotoğrafçılıkta Yeni Dönem

Milyonlarca kişi için artık mobil fotoğrafçılık hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Akıllı telefonların daha çok fotoğrafçılıkta kullanılması ile birlikte üreticilerde bu alanda yatırımlar yapmaya ve yeni teknolojiler üretmeye başlamışlardır.

Akıllı Telefonlar için Objektifler 

Üreticiler akıllı telefon kameraları için objektif üretimine başladı ve bazı objektifler gerçekten bu alanda başarıyı yakalayabildi. Tabii çok uygun fiyatlara satılan objektifler olduğu gibi pahalı objektiflerde mevcuttur.

Fotoğraf için Akıllı Telefon

Akıllı telefon seçimlerinde artık telefon üzerindeki kamera sayısı ve kamera özellikleri de etkili olmaya başladı. Öyle ki bazı akıllı telefon üreticileri hemen kamera kaliteleriyle ön plana çıkmış durumdadır.

Yeni Ekipmanlar (Selfie Çubukları, Tripodlar)

Akıllı telefonlara uyumlu tripodlar ve selfie çubukları artık birçok kullanıcı tarafından kullanılmaya başladı.

Yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte artık mobil fotoğrafçılık daha yaygın bir kullanım alanı bulacağa benziyor. Bakalım ilerleyen zamanlar bize ne gösterecek.

Yazılarımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here