Bugün video çekme işine yeni başlayan birçok oyuncunun yaşadığı bir problemin çözümünü anlatacağım. OBS Studio programı hem Twitch hem de Youtube platformlarında canlı yayın yapmanızı sağlayan ek olarak ta video kaydetmenize yarayan ücretsiz bir programdır.

Programı ilk olarak yüklediğinizde birçok ayar hazır olarak gelmiyor maalesef. En can sıkıcı olan nokta ise kaydettiğiniz videoyu sonradan izlediğinizde seste olan gürültü yani cızırtıdır. Eğer kaliteli bir mikrofon kullanıyorsanız bu mikrofonların kendi ayarlarında gürültü engelleme mevcut. Ama bu işlere yeni başlıyorsanız ve kulaklık mikrofonunu yada bilgisayarınızın mikrofonunu kullanacaksanız gürültü kaçınılmaz olacaktır.

OBS Mikrofon Ayarları

obs gürültü engelleme

İlk olarak bir deneme video çekin ve mikrofon cızırtı giderme gerekli mi değil mi buna karar verin. Eğer buna gerek olduğunu düşünüyorsanız gelin OBS mikrofon dip ses giderme nasıl yapılır buna bakalım.

OBS programını açtığımızda alt kısımda karıştırıcı bölümünü göreceksiniz. Mic/Aux çizelgesinin altında bulunan ayarlar simgesine tıklıyoruz ve açılan seçeneklerden filtreleri seçiyoruz.

Daha sonra açılan ekran bizim OBS gürültü filtresi ayarlarını yapabileceğiniz ekrandır. Daha önce ayar yapmadıysanız ses filtreleri kısmı boş olacak. Aşağıdan + sembolü ile gürültü bastırma ve gürültü filtresini ekleyelim. Gürültü bastırma düzeyi(dB) -30 olacak şekilde, gürültü filtresini ise -32,00,-26,00,26,250,150 olacak şekilde yukarıdan aşağıya doğru ayarlayalım. Eğer bunlar hazır halde ayarlıysa daha iyi. Kapat diyerek bu ekrandan çıkabilirsiniz. Ben kazanç ve sıkıştırma filtrelerini de kullanıyorum. Ayarlarını değiştirmeden direkt olarak ekleyebilirsiniz.

Kontrol ettiğinizde mikrofon gürültüsünün kalktığını göreceksiniz.

Yazılarımızı paylaşarak bize destek olabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here